اخبار

 آخرین اخبار 

ضرورت تعیین تکلیف فوری جانبازان فاقد صورت سانحه بالینی

ناصر محمدی بنادکی، خبرنگار اجتماعی جام جم البرز

ضرورت تعیین تکلیف فوری جانبازان فاقد صورت سانحه بالینی
1399/8/8


جام جم البرز :  این مقاله به نمایندگی از سوی رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و بویژه جان بر کف مظلوم و کم توقع دوره نبرد حق علیه باطل خطاب به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران است. 
مراجعات حضوری و میدانی و بویژه تلفنی بسیار داشته ایم که ایثارگران گرامی از اطاله این همه مدت تاخیر در پاسخ دهی گله مند هستند بررسیهای بعمل آمده همگی نشانگر دقت نظر متولیان اجرای تبصره 2 بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه کشور می باشد که به حق کاری بسیار سخت و حساس بوده و تمامی دست اندرکاران با وسواس و حساسیت فراوان در پی آن هستند خدای نکرده حقی از ایثارگری تضییع نگردد و علاوه بر طی مراحل تعیین شده نه گانه و رعایت دقیق قانون تلاش دارند تا رزمندگان آن روز را که از بابت اعصاب و روان (موج گرفتگی) و شیمیایی و گوش و ضربه مغزی آسیب دیده اند و بدون هرگونه توقع به خانه و کاشانه خویش بازگشته اند را شناسایی نموده حداقل چند درصدی را در صورت داشتن شرایط مصدومیت و تایید مجروحیت از سوی نیروی اعزام کننده (ارتش- سپاه- بسیج نیروی انتظامی) بدانها اختصاص داده تا انشا ا.... از عهده هزینه بالای درمان که بسیار نگران کننده می باشد بر آیند. علیهذا مراحل تبیین شده در صورتی که هیچگونه نقص و ایرادی و ابهامی در کار پرونده نباشد از شروع تحویل به بنیاد شهید و امور ایثارگران بین 5/1 تا 2 سال به طول می انجامد که این موضوع معضل و دغدغه جانبازان گرانقدر است.
ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران بر این مهم واقفند در شروع مراحل اداری و بررسیها بایستی در پی معاینات دهها کارشناس و پزشک معتمد و تایید در کمیسیون های گوناگون (بدوی- عالی- 134) و دریافت جواب تست های روان پزشکی و امثالهم پرونده به جریان اعزام به ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد شهید برسد. که این امر نشانگر حقیقت یابی با وسواس و دقت بسیاری از پزشکان محترم بوده و میباشد. که بی شک و قطع یقین حساسیت آنان بسیار لازم و بجاست. 
تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد بخش اعظم تاخیر و بطول انجامیدن متاسفانه بواسطه حجم بالای پرونده ها در کمیسیونهای بنیاد شهید بوجود می آید حتی دیده شده در مواردی که هیچگونه ابهام و نقص و یا کمبودی در اسناد و مدارک متقاضی مشاهده نمی شود. عزیزان نبود اعتبار و بودجه را بهانه عنوان میدارند. 
علی ایحال در پی انتصاب ریاست جدید بنیاد امیدواریم روند رسیدگی  و احقاق حقوق حقه این عزیزان در خصوص تعیین درصد تسریع یابد و بدنبال بالغ بر سه دهه زمان از دست رفته بطریقی این حق جبران و تامین گردد.
مسئله بسیار مهم دیگر اختصاص درصد جانبازی است که برخی از جانبازان گرانقدر که در مواقعی آمارشان کم نیست اظهار میدارند درصدشان در کمیسیون کاهش یافته است.
نکته قابل تامل این مهم که در چند سال گذشته کمیسیون اجتماعی مجلس حداقل درصد قابل تعلق به جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی را 25% تعیین نمودند. (کف درصد)
خبرگزاری تسنیم نوشت حداقل درصد جانبازی جانبازان  اعصاب و روان و شیمیایی را 25% مجلس (کمیسیون اجتماعی) تصویب نموده که عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی آقای فرج اله عارفی توضیحاتی در این رابطه در رسانه و فضای مجازی عنوان نموده است. بدون تعارف و اغماض همگان اطلاع دارند بخش اعظم رزمندگان و ایثارگران آن روز امروز بطور تقریبی بین 50 تا 60 سال دارند که در صورت جراحت اعصاب و روان و آسیب های روانی و موج گرفتگی و نیز شیمیایی بی تردید اوضاع و احوال جسمانی و روانی آنان هر سال وخیم تر می شود که برای این موضوع مسئولان می بایست فکری اساسی مهیا و به انجام برسانند. 
بر کسی پوشیده نمی باشد که شرایط خانوادگی و روانی خانواده های دارای جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی بغرنج و بسیار اسفبار است که نیازمند اهتمام ویژه می باشد.
در پایان برای ریاست محترم بنیاد آرزوی توفیق رسیدگی و بویژه رفع مشکلات این قشر مظلوم را از درگاه ایزد متعال خواستاریم.
                                                                                                                                                      
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.