اخبار

 آخرین اخبار 

مصطفی رعیتی، شهروند کرجی

چرا هیچ کس به داد این شهر نمی رسد؟!

چرا هیچ کس به داد این شهر نمی رسد؟!
1398/9/21

روی سخن با مردم  شهرم «کرج» است، شهری که  با سبقه ای درخشان جزو  پر افتخار ترین شهر های ایران حداقل از زمان اوج گیری مبارزات علیه حکومت ستمشاهی بوده و پس از پیروزی انقلاب  با جمعیتی حدود 70 تا 100 هزار نفر  نقش بسزا و تعیین کننده ای در جریان هشت سال دفاع مقدس داشته است. به گونه ای که یکی از مهمترین لشکرهای خط شکن در طول جنگ  را به خوبی از حیث نیروی انسانی و لجستیکی، اداره کرده و در این راستا 4000 نفر از بهترین مردان مومن و غیرتمند خود را تقدیم انقلاب نموده است.

اما مهاجرت بی رویه به این شهر آن را از نظر جمعیتی و وسعت سازه های مسکونی و تجاری از یک باغ شهر کوچک به یک  کلانشهر مبدل کرده است. کلانشهری که علیرغم منابع و ظرفیت های  فراوان خدادادی، صرفا بواسطه  فراوانی جمعیت و وسعت شهر و نه از منظر  زیر ساخت ها،  امکانات حمل ونقل عمومی ، تفرجگاهی و  تولیدی و کسب و کار، در جمع کلانشهر های ایران قرار گرفته است .  کلانشهری که  نه تنها از امکانات  رفاهی و اقتصاد شهری  توسعه نیافته، بلکه در حوزه  شهر سازی، فرهنگ شهری  و وضعیت اقتصادی  بسیار آسیب پذیر و شکننده است. معابر غیر استاندارد و فاقد ظرفیت لازم،  ساختمان های  نامنظم و فاقد خط آسمان مشخص و بعضا ناپایدار در برابر زلزله،  تاسیسات شهری نا موزون و آسیب پذیر در حوادث غیر مترقبه،  کمبود اماکن ورزشی و تفرجگاهی مفید ، افزایش روز افزون تعداد ایام برخوردار از هوای ناپاک و خطر ناک،  کمبود مراکز درمانی و بیمارستانی  وافزایش شدید حاشیه نشینی ... از ویژگی های کلانشهر کرج است که آن را از سایر کلانشهر ها متمایز می کند.
عدم توسعه زیر ساخت های حداقلی کرج با افزایش جمعیت، تنها یک دلیل می تواند داشته باشد و آن نا کار آمدی مدیران و تصمیم گیران شهر است . مدیران و تصمیم گیرانی که اغلب یا برمبنای ارتباطات  و یا عوام فریبی بر مسند پست های مدیریتی یا پارلمانی این شهر نشسته و فاقد دانش و توان لازم برای مدیریت شهر بوده اند و یا با اهداف حزبی و سیاسی و یا منفعت طلبی شخصی و گروهی صندلی های مدیریتی را اشغال کرده اند.  رانت خواری ها  و ویژه خواری های کلان، سوء استفاده در بهره برداری از امتیازات  و امکانات دولتی و عمومی از جمله زمین خواری، جذب بی رویه و غیر قانونی بستگان و آشنایان در دستگاه های مربوطه،  اولویت اول آنان بوده و رسیدگی به مشکلا ت شهر و شهروندان در حاشیه قرار داشته است. روند کار بیشتر دستگاه های نظارتی نیز متاسفانه از این رویه پیروی کرده و حضور آنان  تاثیر چندانی در جلوگیر از تخلفات و  قصور و کم کاری ها نداشته است.
اگرچه جبران عقب ماندگی این شهر مظلوم کار ساده ای نیست، اما امروز کرج بیش از هر زمان دیگری نیازمند مدیران وتصمیم گیران و تصمیم سازان کارآمد و دلسوز ی است که با اقدامی جهادی بخشی از زیان ها و عقب ماندگی ها راجبران کنند.  مترو را که 13 سال است به بن بست رسیده و هزاران میلیارد سرمایه  بیت المال بدون هرگونه فایده و منفعتی  بلا تکلیف  بر زمین مانده است را به حرکت درآورند . ناوگان حمل ونقل عمومی را سامان بخشند. از ریخت و پاش های بی رویه در ادارات جلوگیر نمایند. برخطا ها و بی تدبیری های  مدیران که سالانه  میلیارد ها تومان هرینه پشت دست مردم می گذارد، خط بطلان بکشند . به انتصابات رابطه مدارانه  افراد نا کار آمد پایان دهند. از پتاسیل های طبیعی و خدادادی از جمله رودخانه کرج، تپه های  مراد آب(اسلام آباد) و کو ههای دامنه البرز  در جهت توسعه گردشگری و اقتصاد شهری  بهره برداری نمایند. صنایع و کسب و کار های سنتی استان را معرفی و رونق بخشند. از موقعیت استثنایی و استراتژیک شهر کرج  به عنوان شاه راه شمال به جنوب  در جهت توسعه صنعتی و کسب و کار شهر کرج کمک گیرند. چاره ای برای فرهنگ سردرگم شهر بیاندیشند و چهره ناخوشایند حاشیه نشینی را  با تدبیر اصلاح و ترمیم نمایند و بالاخره این شهر آسیب پذیر در برابر تهدیدهای  فرهنگی، حوادث غیر مترقبه طبیعی و غیره مقاوم را مستحکم سازند.
بدیهی است این مهم جز با هوشیاری و بصیرت مردم  تحقق نخواهد یافت.  مردمی که خود با انتخاب  رئیس قوه مجریه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر، سرنوشتشان را رقم می زنند.

                                                                                                                     
                                                                                                                      

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.