اخبار

 آخرین اخبار 

امام جمعه طالقان:

مسلمانان باید برای مقابله با دشمن متحد شوند

مسلمانان باید برای مقابله با دشمن متحد شوند
1398/8/20

 

   یکی از مصادیق تقوا؛ عذرخواهی از دیگران در مقابل خطاها و اشتباهات است؛ چه در مسائل خانوادگی یا اداری و چه در رابطه با ارباب رجوع و...

 

خبرنگار جام جم ساوجبلاغ و نظرآباد: حجت الاسلام موسوی، امام جمعه شهرستان طالقان در خطبه های نماز جمعه این شهرستان ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی گفت:
   یکی از مصادیق تقوا؛ عذرخواهی از دیگران در مقابل خطاها و اشتباهات است؛ چه در مسائل خانوادگی یا اداری و چه در رابطه با ارباب رجوع و چه مسئولیت های کلان کشور. در سیاست داخلی، خارجی، سیاست های اقتصادی و فرهنگی و غیره اگر مسئولان اشتباه کردند بگویند. این که دائماً بیاییم اشتباهات خود را توجیه کنیم ، مردم این کار ما را حمل بر عدم صداقت ما می گذارند. برخی برای توجیه اشتباهات خود حاضرند از قرآن و روایات و رهبری مایه بگذارند، ولی حاضر نیستند به مردم بگویند ما اشتباه کردیم.
خطیب نماز جمعه با اشاره به میلاد نبی مکرم اسلام گفت:  بیشتر علمای اهل سنت سالروز میلاد نبی مکرم اسلام(ص) را دوازدهم ربیع الاول می دانند و بیشتر علمای شیعه میلاد آن حضرت را روز جمعه پس از طلوع فجر در روز هفدهم ربیع الاول می دانند. از این اختلاف ظاهری در تعیین تاریخ ولادت پیامبر صلی الله علیه و آله، حضرت امام (ره) استفاده باطنی کردند. در حقیقت این تهدید را به فرصت تبدیل کردند، یعنی از دوازدهم تا هفدهم ربیع را به عنوان هفته وحدت سنی و شیعه اعلام کردند.
این ابتکار امام برگرفته از آموزه ی روشن قرآن کریم و سیره پیغمبر و آل پیامبر علیهم السلام است. خداوند تعالی با علم به این که چنین اختلافاتی میان مسلمانان رخ خواهد داد و زمان خود پیامبر صلی الله علیه و آله نیز اختلاف وجود داشت با این حال هشدار داد که مسلمانان مراقب باشند اختلافات فکری تبدیل به نزاع نشود.
دو اثر و نتیجه برای نزاع و دعوا ذکر شده است؛ یکی سست شدن و دیگری از بین رفتن استعدادها و توانایی ها. زیرا هنگامی که نزاع و درگیری رخ می دهد، توان و استعداد دو طرف خرج نزاع می شود و دیگر برای مقابله با دشمن نه توانی می ماند و نه استعداد و خاصیتی.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.