توجه به فرمایشات رهبری راه گشای مشکلات است.

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

کارآفرین نمونه البرزی :

توجه به فرمایشات رهبری راه گشای مشکلات است.

توجه به فرمایشات رهبری راه گشای مشکلات است.
1398/3/25
12:43 1395

زیبایی های طبیعی اطراف ما انسان ها بسیارمتنوع وگسترده می باشد . کوه ، جنگل ، رودخانه و... همه آفریده هایی شگفت آور و زیبا ازموهبات خداوندی می باشند. 


خبرنگارجام جم کرج: زیبایی های طبیعی اطراف ما انسان ها بسیارمتنوع وگسترده می باشد . کوه ، جنگل ، رودخانه و... همه آفریده هایی شگفت آور و زیبا ازموهبات خداوندی می باشند. گل ها وگیاهان با تنوع رنگ و اشکال متنوع وجود این زیبایی ها را دردیدگان با بصیرت  ، هزاران بارزیباتر می نمایاند. گل ها وگیاهان علاوه بر زیبایی در زمینه های دارویی وعلوفه ای نیز کاربردهای فراوانی دارند.پتانسیل بالای کشوردرتولید ،اشتغال زایی، وصادرات بخش کشاورزی ،گل وگیاه ضرورت توجه بیشتر وسرمایه گذاری منسجم تر مسئولین  را می طلبد. 25 خرداد روز جهانی گل وگیاه می باشد این روز بهانه ای شد تا با کشاورز ، گل کار وکارآفرین نمونه محمد هانی دهقانی به گفتگو بنشینیم، که ماحصل آن تقدیم خوانندگان فرهیخته جام جم البرز می گردد.
لطفاً خودتان را معرفی نمایید ؟
محمد هانی دهقانی محمد آبادی هستم . متولد 1367. دارای مدرک کارشناسی کشاورزی رشته زراعت .
عمده فعالیت شما در چه بخش هایی است ؟
فعالیت اصلی ما در زمینه گل کاری ،کشاورزی ودامپروری است . کشاورزی یک کار آبا اجدادی است .بیشتر به صورت خانوادگی در حال فعالیت هستیم .  از دوران کودکی تا الان به این کار مشغول هستم .
موفقیت های شما در زمینه فعالیت کاری چه بوده است ؟
 در سال 96 در جشنواره کشوری که در استان البرزبرگزارشدگلخانه دارنمونه معرفی شدم . دوبرادرم نیز کشاورزنمونه و پسته کار نمونه هستند . البته پدرم نیز در سال 1375 گلخانه دار نمونه در یزد شدند .
مختصری ازاین گلخانه که در آن حضور دارید توضیح دهید ؟
دوسال پیش با 2000 مترکار را شروع کردیم. انواع گیاهان تزیینی ،کاکتوس ، گل ها وگیاهان زینتی را کشت وپرورش می دهیم . به نوعی محل عرضه و فروش محصولات می باشد . به مرور آن را توسعه دادیم . الان چندین گلخانه ویک سرد خانه در ساوجبلاغ داریم . اواخر سال 1397 افتتاحیه این مجموعه بود. البته از مسئولین جهت افتتاح این محل دعوت نمودیم اما متاسفانه حضور نیافتند .
هدفتان از شروع وادامه کارچیست؟
با توجه به توصیه پدر و این که این یک شغل آبا واجدادی است . به این اعتقاد داریم که شغل کشاورزی از شغل های با برکت و مقدس است. شغل انبیاست . به نقش برکت درکسب وکار اعتقاد داریم وتلاش می کنیم افراد بیشتری بتوانند برسراین سفره نان بخورند .در حال حاضر 40 نفر نیرو داریم که تا 400 نفر هم می تواند متغیر باشد .   
آیا در زمینه صادرات هم فعالیت دارید؟
بله ، بیشتر صادرات ما در بخش کشاورزی است . محصولات جالیزی ، خیار، کاهو، گوجه و... را به صورت مستقیم و غیر مستقیم (توسط واسطه ها ) به کشورهای امارات، قطر ،روسیه ، عراق و...صادر می کنیم . در زمینه گیاهان مخصوصاً کاکتوس با توجه به خاک وشنی که درتولید استفاده می شود صادرات آن ممنوع می باشد.
در این بخش با چه مشکلاتی مواجه هستید ؟
 در بخش تولید وکارآفرینی مشکلات خیلی زیادی وجود دارد . به عنوان مثال ما مواد اولیه را به صورت کلی و انبوه خریداری می کنیم و مجبور به نگهداری آن در سرد خانه هستیم اما به عنوان کالای احتکار معرفی می شود . در صورتی که خرید انبوه خیلی به صرفه است و جهت نیازگلخانه ها و مزارع خودمان می باشد . برای گرفتن مجوز ها خیلی زمان تلف می شود . اخذ 13 استعلام از ادارات مختلف واقعا زمان بر و دردسر ساز است . نظام مهندسی و جهاد کشاورزی همکاری خوبی با ما داشته اند . سایر ارگان ها با سنگ اندازی و بهانه گیری های مختلف مانع کار و فعالیت می شوند .ادارات مختلف هماهنگی و همکاری خوبی ندارند و باعث سردرگمی افرادکارآفرین و تاخیر در تکمیل پروژه ها می شوند . عملاً اقدامات آنها مانع تولیدوکسب وکار است . ادامه این روندکارآفرین را دل زده و ازپیگیری کارپشیمان می کند. در زمینه سوخت وگازوییل برای ژنراتورها وسیستم گرمایشی گلخانه ها با مشکل زیادی مواجه هستیم . سهمیه سوخت جوابگوی وسایل وژنراتورها نیست.
برای کسانی که می خواهند وارد این شغل شوند چه پیشنهادی دارید؟
این افراد بهتر است کار را به صورت محدود و اجاره ای شروع کنند . اگر تجربه ندارند توصیه می کنم اصلاً وارد نشوندیا با کمک افراد با تجربه این کار را شروع کنند . با مطالعه شغل وتجربه داشتن می توان موفق شد . اگر کسی بتواندتمام کارهای این بخش را از ابتدا تا انتها انجام بدهد سود دهی بیشتری خواهد داشت .  
در پایان اگر پیامی دارید بگویید؟
مردم ومسئولین به فرمایشات رهبری با جان ودل گوش کنند و به آن پایبند باشند تا مسیر پیشرفت وتولید بهتر انجام شود .این راه گشای تمام مشکلات است . عملکرد برخی ادارات بیشتر مانع تولید واشتغال است.  مسئولین ازتولید کنندگان وکارآفرینان حمایت واقعی داشته باشند .

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر