اخبار

 آخرین اخبار 

کامی تشنه در کنار سدهای لبریز

البرز نیازمند تخصیص بیشتر آب از سدهای استان

البرز نیازمند تخصیص بیشتر آب از سدهای استان
1398/3/25


معاون استاندار البرز: با رشد ناموزون جمعیت در استان البرز، چاره ای جز تشکیل کمیته بازنگری تخصیص آب از منابع سطحی برای جلوگیری از کمبود آب و پیامدهای آن نیست.


خبرنگار جام جم کرج: درویش پور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در بازدید از سامانه پایش و کنترل از دور البرز با بیان این موضوع که البرز نیازمند تخصیص جدید آب شرب از سدهای کرج و طالقان است، گفت: بایستی در کمیته تخصیص وزارت نیرو نسبت به تامین آب استان البرز بازنگری صورت بگیرد زیرا در کنار دو سد بزرگ طالقان و کرج قرار داریم ، اما از آب کافی برای شرب برخوردار نیستیم و این موضوع با پیگیری استاندار در چند ماه آتی محقق خواهد شد.
وی اضافه کرد: پساب تهران برای تغذیه دشت کرج باید هرچه زودتر انتقال یابد. چرا که البرز شرایط ویژه ای از نظر مهاجرپذیری و افزایش جمعیت دارد که در سطح کشور نظیر آن وجود ندارد.
معاون استاندار البرز همچنین بر استفاده از منابع بخش خصوصی برای ایجاد تاسیسات و زیر ساخت ها تاکید کرد و افزود: در شرایط بروز محدودیت منابع مالی باید اولویت بندی کنیم که چه طرح هایی موجب توسعه پایدار و تسهیل در روند خدمت رسانی به مردم می شود ضمن اینکه بخش خصوصی هم از برگشت سرمایه اش باید اطمینان داشته باشد.
وی در ادامه قول مساعدی داد که مجموعه استانداری دربخش هایی همچون تبدیل انشعاب های غیرمجاز به مجاز با کمک شهرداری ها، تهیه زمین برای احداث مخازن آب و تصفیه خانه های فاضلاب به ویژه در فردیس و طالقان پشتیبان آبفا باشد.
دکتر درویش پور در خصوص آموزش و فرهنگ سازی به مردم گفت: باید نوع و محتوای فرهنگ سازی را تغییر داد چرا که سال ها تبلیغات و آموزش صرفه جویی را دیده و شنیده ایم اما اثر بخش نبوده است.باید در این زمینه با کمک کارشناسان خبره، تغییری بوجود آید و آموزش اثر بخش موجب کسب نتایج مثبت شود.
غلامرضارضایی فر مدیرعامل شرکت آبفای شهری البرز هم با ارایه گزارش عملکرد پنج ساله آبفای البرز گفت : در این مدت علی رغم محدودیت های مالی توانستیم طبق برنامه های پیش بینی شده عمل کنیم و صدها طرح کوچک و بزرگ همچون ساخت 81 هزار متر مکعب حجم مخازن، آبشیرین کن اشتهارد، ارتقاء ظرفیت برداشت آب از تصفیه خانه آب شماره 2 ، حفر و تجهیز 91 حلقه چاه ، اجرای 550 کیلومتر خطوط اصلی و توزیع آب ، اجرای 370 کیلومتر شبکه فاضلاب ، ادامه ساخت مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کرج احداث و بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب مسکن مهر، احداث 47 روزه سامانه برداشت و پمپاژ آب خام از خط طالقان و... به دست نیروهای تلاشگر آبفا و بخش خصوصی برای رفاه حال مردم استان ایجاد کنیم.
وی افزود: با تمام اقدامات صورت گرفته، به دلیل اینکه رشد جمعیت و مهاجر پذیری در استان البرز غیرطبیعی و فراتر از رشد کشوری است، مدام با کمبودهای مختلف مواجهیم ولی اگر از آب های سطحی به استان بیشتر تخصیص یابد زیر ساخت های لازم برای افزایش کمی و کیفی آب در شهرهای جنوبی استان از همین حالا باید آغاز شود.
رضایی فر گفت: از استانداری توقع داریم تا آبفا را در رفع مشکل تامین زمین برای تصفیه خانه فاضلاب فردیس و پارک جهان نما برای احداث مخزن آب فردیس یاری نماید.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.